Léto je v plném proudu, sluníčko svítí plovárny praskají ve švech a kempy jsou plné stanů. Jenže s teplým počasím přicházejí i nepříjemnosti. Jednou z nich jsou samozřejmě komáři. Kdo si vlastně dokáže představit posezení u řeky bez toho, aby kolem vás nebzučeli ty malé bestie.
Je to bohužel přirozený jev. Se stoupajícími teplotami se vytváří ideální klima pro líhnutí tohoto hmyzu.
Larvy komárů se vyvíjejí zpravidla ve vodě. Konkrétně ve stojaté vodě. Larva se líhne z vajíčka, které komár předtím naklade do vody. Komáří larvy můžeme často vidět například v sudech na dešťovou vodu. Larvy se potřebují jednou za čas nadechnou, proto vyplavou na hladinu a tam se pomocí otvoru na zadečku nadechují. Larva komára se živí řasami nebo jiným drobným organickým materiálem. Vývoj z larvy do dospělce trvá pár dní a prochází ještě stadiem zakuklení.
Ochrana před komáry: Při výletech do přírody doporučujeme používat repelenty. Těch je na Českém trhu veliká řada. Jsou různé druhy – aerosolové, olejové, ve formě krémů, bylinné repelenty – doporučujeme číst pečlivě návod na přípravku a podle toho zvolit přípravek vhodný pro vás.
Při posezení na zahradě nebo jinde venku je možné použít insekticidní spirálu, která po zapálení vytváří dým, jenž odpuzuje obtížný hmyz.
Jak ochránit dům či byt? Je vhodné zabezpečit okna sítěmi proti hmyzu. Pakliže sítě v oknech nechcete, je možné použít elektrické odpuzovače hmyzu.
Plošná likvidace komárů po povodních: naše firma v loňském roce, prováděla zásahy v oblastech po povodních, kde zůstali stojaté tůně. Zde se samozřejmě zvyšuje riziko líhnutí komárů. Zde se velká oblast ošetřovala speciálním strojem na výrobu aerosolu. Zásah byl úspěšný.
Nakonec jedna zajímavost. Komáři jsou schopni rozpoznat kyselinu mléčnou a oxid uhličitý a vzdálenost několika desítek metrů. Tyto látky vylučují savci potem a dechem. Tudíž lidé, kteří se málo potí nebudou mít velké potíže.